Як змінилися обсяги сірого ринку електроніки за часів пандемії. Оцінки гравців ринку , та їх очікування щодо державних важелів впливу на ситуацію

24 листопада 2021 року було презентовано опитування «Експертна оцінка частки сірого імпорту побутової техніки та електроніки», проведеного компанією GFK за ініціативи Асоціації  «Українські імпортери побутової електроніки». В зазначеної роботі експерти проаналізували, як пандемічні обмеження вплинули на зміни каналів постачання та обсяги нелегального імпорту, як ринок ставиться до законодавчих ініціатив влади, перспективи ринку.

 

Учасниками заходу були: Софія Арасланова, - генеральний директор Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки», Вікторія Кулікова, - керівник напрямів регуляторний, побутова електротехніка Європейської Бізнес Асоціації, Євген Школа, - керівник юридичного департаменту ТОВ "Самсунг Електронікс Україна Компані", Тетяна Ситник, - консультант GfK.

 

У порівнянні із попереднім опитуванням GFK,  яке оцінювало допандемічний 2019 рік, презентоване сьогодні опитування фіксує зменшення обсягів сірої техніки та електроніки в Україні на 12%, тобто до рівня 18 млрд грн. Загалом частка сірого імпорту зменшилась з 23% до 16%. Однак, є категорії товарів (аксесуари та фототехніка), які напроти показали зріст нелегальних поставок у порівнянні з попереднім періодом.    

 

Експерти підтверджують, що зменшення сірого імпорту у зазначений період дійсно відбулося, але найбільш схильними до нелегального ввозу були товари преміум сегменту. Тетяна Ситник (GFK) так прокоментувала вагу преміум сегменту у сірому імпорті: «Преміальні товари сірого імпорту складають третину від усього обсягу сірого імпорту. В окремих категоріях – планшети, фототехніка, ноутбуки – частка «сірих» преміальних товарів перевищує половину сірого імпорту категорії. У сірому імпорті смартфонів присутні як преміальні товари, так і товари середнього сегменту: у загальному обсязі сірого імпорту смартфонів 38% припадає на «сірі» преміальні товари».

 

Серед причин, які вплинули на зниження долі сірого імпорту, були зазначені наступні:

обмеження міжнародних пересувань – 33%, дефіцит товарів – 26%, заходи з боку виробників техніки та електроніки – 25%. 

 

Загалом, ринок побутової техніки та електроніки у період з квітня 2020 року по березень 2021 року показав зріст продажів у грошовому вимірі на 24%, у кількісному – на 10%. Товарні категорії, які мали тенденції до зросту: комп’ютери та монітори -75%, ноутбуки – 50%, планшети – 45%, побутова техніка – 41%, дрібна побутова техніка -35%. Саме ці товарні категорії потрібні були українцям для облаштування віддаленої роботи у період локдаунів.

 

Усі присутні відмітили, що зниження обсягів сірого імпорту є тимчасовим та ситуативним, та відбулося за рахунок COVID-19, а не за рахунок дій влади. Залишаються сильні побоювання, що у випадку зросту попиту відбудеться відновлення частки «сірого» імпорту та повернення ії на рівень попередніх періодів.

 

У опитуванні експерти галузі відмітили слабкий контроль з боку державних органів на митниці, а також безризиковий збут товарів всередині країни, що і обумовлює існування сірих схем в Україні. 

 

Генеральний директор Асоціації Софія Арасланова підкреслила необхідність посилення контролю у сфері митного регулювання, та контролю фіскальної дисципліни серед учасників ринку побутової техніки та електроніки. Саме такі заходи з боку Держави сприятимуть зниженню рівня сірого імпорту, гармонізують конкурентне середовище у галузі, та допоможуть запобігти зловживанням системних порушників.

 

Залишити коментар

Переконайтесь, що ви вводите (*) необхідну інформацію, де потрібно
HTML-коди заборонені