Підвищення авторських зборів - за рахунок розширення переліку платників, а не тільки коштом легальних імпортерів

 

 

 

 П’ять провідних бізнес-асоціації  України (АУІПЕ, АПІТУ, ЕБА, СУП, АСС) на прес-конференції в інформаційному агентстві Інтерфакс,  висловили підтримку Проекту Закону 4537, який покликаний осучаснити систему збору та розподілу відрахувань за приватне копіювання та підвищити прозорість управління майновими правами правовласників у сфері авторського та суміжних  прав. Представники асоціацій звернулися до керівництва профільних парламентських комітетів, голів фракцій, голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова з закликом сприяти якнайшвидшому розгляду та прийняттю Проекту Закону 4537.

 

Генеральний директор Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки» Софія Арасланова зазначила: «Товарна контрабанда є ТОП-схемою по ухиленню від сплати податків, а найпопулярніша товарна група в структурі нелегального імпорту - «устаткування та електроніка», займає  21,4 % від усіх товарів, які ввозяться нелегально. Така ситуація призводить до того, що бізнес, який легально імпортує та реалізує свої товари на ринку України зі сплатою всіх обов'язкових та додаткових податків та зборів програє конкуренцію нелегально ввезеному товару. В таких складних умовах збори за приватне копіювання та репрографію стають додатковим податковим навантаженням саме для легального бізнесу, адже нелегальний товар заїжджає в країну без будь-якого податкового та митного навантаження. Наразі відсоток відрахувань пропонують істотно збільшити, що призведе до подорожчання офіційної техніки і споживач заплатить додаткові гроші, а легальний бізнес стане ще більш неконкурентним. Внаслідок цього програють всі: споживач, легальний бізнес, держава, а ось тінь та підживлення корупції виграє».

Учасники прес-конференції закликали владу не обтяжувати цілу галузь додатковим фінансовим тиском, а сприяти  створенню рівних умов ведення бізнесу.

Голова Комітету інтелектуальної власності Асоціації підприємців інформаційних технологій України Геннадій Сморжевский розповів, що на ринку є  сумний приклад по такій групі товарів, як карти пам'яті. Один з імпортерів, членів асоціації, по цій групі товару мав долю ринку більше 70%, а коли він починав платити цей збір за приватне копіювання,  тариф був всього лиш 0,75%.  Однак зараз, після декількох років обкладання збором, доля компанії скоротилася в три рази. Навіть такий відносно невеликий відсоток відрахування за приватне копіювання для окремих товарних категорій може бути дуже чутливим. Тому бізнес дуже чутливо ставиться до розмірів цих тарифів. Сьогодні по деяким групам товару є намагання збільшити ставки тарифів від 3 до 5 разів. Тож ми просимо владу змінити парадигму -  збільшувати надходження авторам  за приватне копіювання не за рахунок збільшення збору, а за рахунок розширення переліку його платників – детінізуючи ринок. Не треба вирішувати всі наявні в державі проблеми за рахунок навантаження на легальний бізнес, потрібно створювати умови, коли база тих, хто сплачує буде розширюватись і від цього виграють всі  зацікавлені в розвитку економіки і Україна загалом. Але паралельно потрібно  створити прозору систему збору та розподілу коштів за приватне копіювання, коли кожен правовласник буде мати доступ через електронний кабінет до інформації про збір та чітко розуміти принципи його розподілення»- наголосив Геннадій Сморжевский.

Менеджер Комітету побутової електротехніки Європейської Бізнес Асоціації Вікторія Куликова заявила що: «Є багато питань до прозорості та звітності системи зборів. Опитування авторів та численні журналістські розслідування показують, що розподіл коштів відбувається непрозоро, за незрозумілою логікою і до авторів часто гроші не доходять. Самі конкурси з акредитації ОКУ проходять також з порушенням законодавства України, про що свідчать судові рішення. Наприклад, нещодавно апеляційний суд підтвердив, що рішення Комісії про акредитацію однієї з організацій колективного управління, а саме ВААП, було прийнято з порушеннями чинного законодавства, а відтак - є протиправним та підлягає скасуванню судом. Тобто ми бачимо, що транспарентність в системі ОКУ відсутня».

Голова Аналітичного центру Спілки українських підприємців Андрій Єрашов, звернув увагу на необхідності встановлення чіткого переліку техніки, з якої сплачується збір, виходячи з економічного обґрунтування доцільності та враховуючи технологічний прогрес, адже сьогодні вже багато техніки має функціональне обмеження на копіювання. «Компанії-виробники вже вкладаються у розробку та впровадження  систем захисту від копіювання, наприклад, системи Digital rights management, яка не дозволяє створювати неавторизовані цифрові копії контенту і унеможливлює відтворення та перегляд контенту на іншому обладнанні, зокрема, телевізорі чи комп'ютері, але згідно з існуючого законодавства з цієї техніки все одно потрібно сплачувати збір за приватне копіювання. Тобто законодавство не встигає за технологічним розвитком».

Американська торговельна палата в Україні зазначає, що  підтримує ініціативу та сподівається, що законопроект 4537 приймуть у першому читанні та в цілому.

Бізнес-асоціації переконані, що законопроект сприятиме вдосконаленню існуючої системи збору відрахувань, прозорому та ефективному розподілу роялті правовласникам, встановить перелік носіїв, обґрунтованість таких зборів, через фіксацію розміру максимальних відсотків тарифів, повноваження встановлення тарифів буде надане до Кабінету Міністрів України, зменшить кількість судових спорів між імпортерами та уповноваженими організаціями колективного управління.

 

 

 

Залишити коментар

Переконайтесь, що ви вводите (*) необхідну інформацію, де потрібно
HTML-коди заборонені