Споживачі сказали «так» фіскальному чеку та кешбеку

У вівторок, 10 листопада, в прес-центрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна" пройшла прес-конференція активістів руху «Детінізація – це цивілізація» на тему: «Споживачі сказали «так» фіскальному чеку та кешбеку: результати соцопитування українців 29 жовтня-2 листопада».

Учасниками заходу стали представники ризикових галузей торгівлі (ліки, електроніка, автокомпоненти). Вони прокоментували показники актуального соціологічногго заміру споживчих настроїв українців, який проведено Соціологічної групою "Рейтинг".

За результатами опитування, переважна більшість споживачів не готова купувати товари групи ризику без отримання фіскального чеку (понад 60%). Особливо це стосується складних побутових приладів та електроніки, де тих, хто не готовий купувати їх без чеку понад 80%. Більш ніж 70% також не підтримують ініціативу відміни фіскальних чеків при покупці ризикових видів товарів. 48% опитаних переконані: гарантувати безпеку та якість при купівлі товарів та послуг в Україні повинен насамперед підприємець, який продає товар, чи надає послуги, а 44% натомість вважають, що це мають бути державні органи з захисту прав споживачів. 53% вважають, що розширення кількості галузей, які мають обов’язково видавати фіскальні чеки призведе до наведення порядку в збиранні податків. 66% підтримують законотворчі ініціативи влади, що викорінюють схеми ухилення бізнесу від сплати податків.

У сфері автокомпонентів в Україні один виробник представлений десятьма офіційними дистриб’юторами і близько 100 нелегальними. Про це зазначила генеральний директор асоціації імпортерів та дистриб'юторів автокомпонентів Вікторія Черкач. Значна кількість нелегалів на ринку автокомпонентів дає можливість споживачу отримати прийнятну ціну на товар з одного боку, але з іншого боку споживач абсолютно не захищений, і при купівлі товару він має покладатись лише на удачу та порядність продавця.

 

Володимир Руденко, директор громадського об’єднання  «Аптечна професійна асоціація» наголосив, що фіскалізація на аптечному ринку запрацювала з 1 січня 2019 року і результати вже помітні – обіг фальсифікату на ринку значно скоротився. «Вкрай важливо, залишити у спокої норми законів 128, 129, які вже почали працювати, надати споживачу надійний захист його прав у вигляді фіскального чеку, а не просувати законопроекти, які в разі їх прийняття сприятимуть створенню нових схем по ухиленню від оподаткування та відповідальності», зазначив він.

Директор АПАУ нагадав, що збут нелегальних та фальсифікованих ліків відбувається через підприємців які не ведуть облік товарів, і закликав владу підтримати прозорий бізнес.

 

Лілія Стиренко, екс-т.в.о. заступника голови Держпродспоживслужби, зауважила що саме у фіскальному чеку е вся необхідна інформація щоб чітко ідентифікувати продавця, та яка дає змогу державним органам виконати свої функції з захисту прав споживачів.

 

Представник комітету побутової електротехніки Європейської Бізнес Асоціації, Євген Школа звернув увагу, що на відміну від політичних та виборчих прав, правами споживача кожна людина користується щодня. Та у разі  виникнення нестандартних ситуацій споживач хоче розуміти механізми задоволення таких прав, які забезпечують державні інституції. Будь які інструменти, які допомагають споживачу реалізувати свої права під патронатом держави – вітаються.    

 

Генеральний директор асоціації "Українські імпортери побутової електроніки" Софія Арасланова зазначила, що фіскалізація галузі працює вже з 2017 року, її результати помітні, та зупинятись не варто.  Що стосується результатів опитування, наочним є запит споживача на інформацію та відповідальність продавця. 62% опитаних споживачів, котрі не мають власної справи, підтримують ідею запровадження фіскального кешбеку, а от серед власників бізнесу таких тільки 42%. Водночас писати скаргу на невидачу фіскального чеку готові тільки 14% опитаних. Такі дані можуть свідчити про те, що фіскальний кешбек може мати превентивний ефект і стати інструментом підвищення відповідальності продавця перед споживачем. Тому у ризикових галузях торгівлі такий механізм повинен почати працювати вже з 1 січня 2021 року", - наголосила Арасланова.

 

Відповідальний бізнес намагається побудувати в Україні легальне бізнес-середовище, с однаковими для всіх правилами, та ці правила мають бути зрозумілі всім учасникам відносин, та й насамперед споживачу.

 

 

Залишити коментар

Переконайтесь, що ви вводите (*) необхідну інформацію, де потрібно
HTML-коди заборонені