Своєчасне введення програмних РРО – це новий поштовх у формуванні прозорих правил торгівлі у багатьох сферах

 

 

Аргументована дискусія між представниками чотирьох галузей торгівлі відбулася сьогодні, 24.09.2020. Але причиною для зустрічі та обговорення нагальних проблем стали ініціативи представників парламенту з реєстрації законопроектів, які нівелюють те, що нарешті почало працювати у державі, та створюють прецедент для уходу в тінь частини торгівців. Представники асоціацій бізнесів з торгівлі електронікою, лікарськими засобами, автокомпонентами та харчовими продуктами й алкоголем, де рівень тінізації сягає близько 30%, зазначили які позитивні сподівання мають щодо використання програмних РРО учасниками їх ринків у зв’язку з зростом у 2020 дистанційної торгівлі.

 «Програмні РРО для бізнесу – це нові можливості, - зауважила Крістіна Лінніченко, керівник напрямку FMСG Європейської Бізнес Асоціації  . - Якщо Інтернет-магазин хоче легально працювати та доставляти вам продукцію, аби ви зробили розрахунок на території місця, куди її замовляли – це можливо лише з використанням залізного РРО, яке прив’язане до місця торгівлі та ліцензії, в якій це місце зазначено. Якщо будуть зроблені деякі уточнення у законах (128, 129), то можна буде робити доставку  алкоголю як абсолютно легальну операцію і кожен споживач зможе користуватися інтернет-магазинами в повній мірі, що дуже важливо для споживачів під час пандемії. З програмним РРО кур’єр може передати чек під час покупки, і це буде абсолютно легальна операція. А підприємець зможе уникнути питань від податкової. Програмні РРО – це новий поштовх. Скасовувати його не можна, інакше ми просто застрягнемо у 19 сторіччі. 40% алкогольного ринку, знаходиться в тіні, й у 2019 році держбюджет не отримує звідси 12 млрд. гривень. При цьому найбільша прогалина – реалізація алкоголю через мережу Інтернет.»

Підтримав колегу і Володимир Руденко, директор громадського об'єднання "Аптечна професійна асоціація України", наголосивши, що з реалізацією законів 128 та 129 стане легальною дистанційна торгівля лікарськими засобами. За його словами в Україні до 10% обороту лікувальних засобів - фальсифікат, 80% з них реалізуються через інтернет і через суб'єктів господарювання без касових апаратів.

«Введення повної фіскалізації для суб'єктів господарювання, які займаються реалізацією лікарських засобів посилить контроль за діяльністю інтернет-аптек. Це спростить роботу фіскальним органам, державній службі лікарських засобів за рахунок наявного обліку, але,  найголовніше, кінцеві споживачі будуть впевнені в тому, що вони отримують якісні та безпечні ліки, які будуть обліковуватись у визначеному законодавством порядку,» - сказав він.

Ринок побутової техніки та електроніки також характеризується великою часткою нелегально ввезених товарів, які не відповідають вимогам українського законодавства, та можуть становити небезпеку для громадян. Частка таких товарів сягає 30%, - зазначила Вікторія Кулікова, менеджер Комітету побутової електротехніки Європейської Бізнес Асоціації. Рішення цієї проблеми, на її думку, полягає у виконанні норм законів, направлених на детінізацію економіки та готівкових розрахунків, які були прийняті у 2019 році, та вступили в дію у 2020 році.

 «Норма щодо можливості використання програмних РРО (каса в смартфоні) почала діяти з 1 серпня ц.р. і за цей період почали діяти більше 34 тис. програмних РРО за допомогою яких було видано більше ніж 20 млн. електронних фіскальних чеків. «Це спрощення для бізнесу, і ми його дуже підтримуємо», - зауважила Вікторія Куликова.  – За підрахунками Мінфіну вартість такого програмного РРО, включаючи сам пристрій складає 4 тис. грн на рік. Подальша підтримка роботи програмного РРО, його адміністрування складає приблизно 1200 грн на рік. Це втричі дешевше навіть в перший рік, ніж використання касових апаратів, які коштують десь 11 тис. гривень у середньому». На її думку треба розвивати новацію, а не припиняти її реалізацію сумнівними законотворчими ініціативами.

Софія Арасланова, генеральний директор Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки» навела свіжі дані по галузі торгівлі електронікою: експертне опитування (компанія GfK) показало, що середні обсяги сірого імпорт тут складають 23% від загального обсягу продажів 2019 року по всіх категоріях. У грошовому вимірі - це 20,5 млрд. грн. Бюджет втратив тільки на несплаті податків і зборів більше 5 млрд за 2019 рік.  Узагальнюючи проблематику, Софія навела аналіз схем ухилення від сплат оподаткування, які були представлені на днях аналітиками Інституту соціально-економічної трансформації. «За останніми даними це обсяги в розмірі до 320 млрд.грн в рік і втрати бюджету до 96 млрд.грн в рік. Ці цифри можна порівняти зі звітом минулого року цього ж інституту, і показують, що з в рік року таких схемах контрабанда посідає  позицію №1 й залишається актуальною, - сказала Софія Арасланова.

Генеральний директор Асоціації імпортерів та дистриб''юторів автокомпонентів, Вікторія Черкач, оцінила загальну долю тіні на ринку автокомпонентів щонайменше  в 15-20%, а у найбільш масовій групі автозапчастин  у 50%. «При загальному обсязі ринку незалежних автокомпонентів близько 115 млрд грн, виходить, що «в тіні» знаходиться орієнтовно 36-48 млрд грн. Втрати бюджету від недоотриманих платежів становить щонайменше 25% (що складає близько 9-12 млрд грн щорічно). Це викривляє умови конкуренції на ринку – як національні виробники, так і офіційні імпортери, які сплачують податки в повному обсязі – не спроможні конкурувати з підприємцями, які реалізовують товари без сплати або з мінімальною сплатою будь-яких податків. На її думку можливість отримувати електронний чек при інтернет-торгівлі та інноваційний механізм кешбеку – це прогресивні норми, які стимулюють покупців отримувати чек та таким чином здійснювати опосередкований контроль за дотриманням законодавства з РРО (реєстрації розрахункових операцій).

За даними Інституту соціально-економічної трансформації обсяг сірого імпорту та контрабанди за 2019 рік сягнув 320 млрд. грн.

Узагальнена цифра тіні від сірого імпорту, яку надали учасники прес-конференції  по своїх галузях торгівлі, склала більш ніж 82 млрд. грн. на рік.  Сумарний обсяг тіні в 4-х галузях (алкоголь, техніка і електроніка, автокомпоненти, ліки) в середньому склав 30% від загального обсягу схем сірого імпорту та контрабанди. Учасників заходу дуже непокоїть висока ймовірність зриву реформ, заданих Законами України №128-IX та №129-IX, але представники вищезазначених бізнес-асоціацій мають сподівання що здоровий глузд переможе популістські передвиборчі настрої у суспільстві, та дасть можливість сумлінному бізнесу проводити свою діяльність із застосуванням прогресивних інструментів та у законодавчому полі країни.

Залишити коментар

Переконайтесь, що ви вводите (*) необхідну інформацію, де потрібно
HTML-коди заборонені