Вірус нелегального імпорту охоплює галузь БТЕ: кожен четвертий смартфон та кожен п'ятий телевізор ввезені в Україну нелегально

З 9 жовтня по 5 листопада, дослідницька компанія GfK провела експертне опитування учасників ринку про обсяги і тенденції сірого імпорту побутової техніки та електроніки в Україні у 2019 році.

За результатами дослідження  обсяг продажів побутової техніки і електроніки, ввезеної за «сірими» імпортним схемами (без належних митних процедур і повної сплати податків і зборів), становить 792 млн. USD  (20,5 млрд.грн.) Або 23% від загального обсягу продажів досліджуваних категорій.

«На основі отриманих даних в результаті дослідження, можна порахувати - бюджет країни за 2019 рік недоотримав понад 5 мільярдів гривень від митних зборів та ПДВ», - коментує отримані дані по нелегальному імпорту Генеральний директор асоціації Українські імпортери побутової електроніки Софія Арасланова.

 Найбільший обсяг сірого імпорту - 328 млн USD, приходиться на категорію смартфонів.  За оцінками дослідження 29% смартфонів ввезені за сірими схемами.  На другому місці з обсягом нелегального імпорту у 102 млн USD знаходяться плоскопанельні телевізори.  Кожен п'ятий телевізор в Україні імпортовано за «сірими» імпортними схемами.

Висока частка сірого імпорту (вище 30%) отримана також для категорій фототехніки і аксесуарів (навушники, портативна акустика).  Середній рівень частки сірого імпорту (близько 20%) характерний для таких категорій: дрібна техніка для кухні та побуту, вбудована кухонна техніка, кліматична техніка, пилососи.  Частка сірого імпорту близько 15% зафіксована для таких категорій: холодильники, пральні машини, дрібна техніка для особистого догляду, планшети, ноутбуки, комп'ютери та монітори.

 У більшості досліджуваних категорій товари сірого імпорту переважають в цінових сегментах вище середнього і преміального рівня.  Наприклад, в сірому імпорті представлені телевізори з діагоналлю більше 55 дюймів, ігрові ноутбуки, професійна фототехніка.  Серед товарів, які надходять в Україну за «сірими» імпортними схемами, експерти найчастіше називали товари бренду Apple (смартфони, планшети, ноутбуки та десктопи, фірмові аксесуари).

Моделі нижнього цінового сегмента, як правило, рідше називаються серед товарів сірого імпорту.  Винятком є ​​категорії кліматичної техніки, аксесуарів та дрібної побутової техніки для особистого догляду.  У цих категоріях товари нижнього цінового сегменту схильні до сірого імпорту нарівні з моделями середнього і вище середнього сегментів.

«Кожен четвертий смартфон і кожен п'ятий телевізор ввозиться в країну за сірими схемами, що робить Україну однією з найбільш «сірих» в регіоні, ставить підприємців в нерівні умови конкуренції, ускладнює залучення інвестицій і нівелює будь-яке бажання у великих європейських та світових гравців зайти на наш  ринок, а ті бренди, що вже представлені в Україні, вбачають недоцільним відкривати тут свої виробництва», - коментує результати дослідження компанії GFK Софія Арасланова, Генеральний директор асоціації Українські імпортери побутової електроніки.

 

 За оцінками дослідження основне зростання частки сірого імпорту припав на 2018 рік, у 2019 році зростання частки сірого імпорту сповільнилося.  Ця тенденція простежується для найбільш значимих категорій смартфонів - бренди, в продажах яких істотна частка сірого імпорту Apple iPhone, Xiaomi і Samsung.

У топі сірої техніки виявилися і плоскопанельні телевізори, основна країна ввезення, на думку учасників опитування - Польща.  Трійку у «сіровозів» зайняли ТV-Samsung, LG та Sony.

 У категорії ноутбуків, планшетів і дрібної побутової техніки для особистого догляду експерти відзначають тенденцію до зниження частки сірого імпорту.  У категорії комп'ютерів-десктопів і моніторів частка сірого імпорту стабільна і не змінювалася два останні роки.  Динаміка зростання частки сірого імпорту зберігається в категорії холодильників і аксесуарів.

72% експертів визначили що основним каналом збуту нелегального імпорту БТЕ є продаж через інтернет с передачею товару почтовою/кур’єрською компанією без зазначення продавця в розрахункових документах.  

Збут нелегального імпорту організований через ФОП на спрощеній системі оподаткування.  У той же час, збут ведуть і незареєстровані як підприємці фізичні особи.  Окремо відзначено в дослідженні, що реалізація сірого товару, в більшості випадків, відбувається без видачі фіскального чека.

Корупція у митних органах названа основною причиною сірого імпорту.  Економічними стимулами сірого імпорту є бажання збільшити доходи за рахунок уникнення сплати митних зборів.  Умови, які допускають «сірий імпорт», крім корупції, - це нездатність митних органів контролювати імпорт, а правоохоронних і фіскальних органів - збут нелегальних товарів.  Також нелегальному імпорту сприяє необізнаність споживачів про ризики покупки «сірого» товару.

Учасники прес-конференції висловили думку: нелегальний імпорт можна мінімізувати тільки консолідованими зусиллями, які будуть спрямовані як на закриття схем нелегального імпорту на митниці, так і на контроль кінцевих продажів усередині країни.  При цьому інструменти залучення до відповідальності продавців нелегального імпорту повинні бути дієвими, а не номінальними.  Проголосовані у 2019 році закони 128 і 129 дають таку можливість через введення реальної відповідальності за невидачу фіскального чека, а не номінальною в одну гривню, як це було раніше, через зобов'язання мати документи, що підтверджують походження товару та моніторинг з боку споживача.  Такі кроки дозволять зменшити тінізацію ринку і зробити правила ведення бізнесу більш прозорими.

 

Залишити коментар

Переконайтесь, що ви вводите (*) необхідну інформацію, де потрібно
HTML-коди заборонені